Dlaczego ojciec powinien spędzać czas z dziećmi

W ostatnim czasie dużo zastanawiałem się nad tym dlaczego ojciec powinien spędzać czas ze swoimi dziećmi i dlaczego jego obecność w życiu dziecka jest tak ważna. Niby sprawa dość oczywista. Jestem ojcem to spędzam czas z dziećmi. Proste. Jednak nie jestem przekonany czy dla wielu z nas jest to aż tak łatwe. Wydaje mi się, że w świecie gdzie doba sprawia wrażenie z dnia na dzień coraz krótszej, a ilość codziennych spraw rośnie, spędzanie czasu z dziećmi dla wielu z nas ogranicza się do podawania posiłków i zapewnienia by nie brakowało im podstawowych rzeczy. Łatwo zapomnieć o zarezerwowaniu większej ilości czasu dla naszych pociech i zorganizowania go tak by się z nimi pobawić. Często również i ja jestem winny temu przestępstwu. Dlaczego? Tempo życia, zmęczenie, stres, ciągłe myślenie o pracy. Norma dla wielu z nas, każda praca rodzi własne wymówki. Niestety cierpią na tym najbliżsi. Moja rodzina: żona i dzieci. 

Gdy przyszła na świat moja córeczka, świat zmienił się nie do poznania. Gdy przyszedł na świat mój synek – stanął na głowie. I co teraz? Muszę przyznać ze moja żona zrobiła kawał dobrej roboty nieustannie przypominając mi o priorytetach i o tym dlaczego wychodzę do pracy i dla kogo. Pomaga to na co dzień nie zginać za zasłoną “ważnych spraw”. Cieszę się ze ją mam, bo pewnie wsiąknąłbym jak wielu ojców na całym świecie. Tak przy okazji apel do płci pięknej: walczcie o ojców swoich dzieci. Podziękują wam za to i oni i dzieci!

Ale wracając do meritum. Dlaczego właśnie rola ojca w życiu dzieci jest tak ważna? Po pierwsze i najważniejsze – pamiętajcie chłopy, że jesteście przykładem dla swoich dzieci. Wasze córki wybiorą sobie mężów takich jak wy, a wasi synowie będą powielać wasz system wartości. Wasze dzieci będą mówić jak wy, myśleć jak wy i pewnie będą popełniać podobne do waszych życiowe błędy. Wasza relacja z waszymi dziećmi odbije się na ich przyszłość i na ich relacjach z ludźmi ich otaczającymi. Możecie w łatwy sposób mocno podbudować albo całkowicie zniszczyć samoocenę i poczucie własnej wartości swoich dzieci. Już samo to daje do myślenia i osobiście mnie mocno motywuje do działania i zabierania dzieci choćby na spacery czy do zabawy klockami.

Bycie z dziećmi, rozmawianie z nimi (niezależnie od wieku) okazanie zrozumienia i tłumaczenie wszystkiego co ich otacza. To główne zadania ojca. Ojciec ma pokazać synowi jak traktować kobietę a córkom czego oczekiwać od mężczyzn. Ojciec ma dać dzieciom poczucie własnej wartości i wiary we własne siły. Ojciec ma pokazać dziecku jak być samodzielnym. Jest to siła i moc jaka dacie swoim dzieciom. Są to narzędzia w które wyposażycie swoje pociechy na całe życie. Dlatego właśnie ojciec powinien spędzać jak najwięcej czasu ze swoimi dziećmi, być przy nich i dla nich. Oczywiście łatwo się mówi. Zrób to, zrób tamto, powiedz do dziecka tak czy powiedz siak. Jednak rzeczywistość i osobiste ograniczenia zweryfikują to co się będzie działo w naszych domach. Często jesteśmy zmęczeni, często w złych humorach. Nie zawsze da się przecież tryskać pozytywną energią. Pewnie tak będzie, że popełnimy nie jeden błąd np wybuchając nie uprawnienie gniewem na nic nie rozumiejącego brzdąca. Jednak to oznacza tylko jedno. Jestem człowiekiem, popełniam błędy, ale uczę się i staram poprawiać. Najważniejsze jest to  ze kocham swoje dzieci i chce dla niech jak najlepiej i zawsze z całych sił się staram stawiając ich dobro na pierwszym miejscu.

 

Paweł Myłka

Organizator projektu:

W projekcie udział biorą: